четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 86
home Вести

„Република“: Дали Заев политички ќе се спасува и ќе оди за претседател на државата?

„Република“: Дали Заев политички ќе се спасува и ќе оди за претседател на државата?

Од неофицијални извори од СДСМ, „Република“ дознава дека Зоран Заев ќе се обиде да ја спасува политичката кариера кандидирајки се за претседател на државата.

-Дури и неговите блиски кругови биле свесни дека политичката штета што си ја нанесува прифаќајќи го договорот со Грција е непремослив тег кој го влече надоле и дека нема иднина на политичката сцена. Реперкусиите од евентуалниот прифатен договор кои би следеле и неговото туркање на сила допрва ќе создаваат незадоволство, особено кога ќе дојде на дневен ред менувањето на личните документи и називите на институциите. „Егзит“ сценариото кое било спремено е да Заев се кандидира за претседател каде клучна ќе му биде поддршката од Албанците како гласачко тело во моменти кога ја губи поддршката од Македонците, објави порталот.

Целата вест, прочитајте ја на РЕПУБЛИКА

Коронавирус