сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска била во кабинетот, но не прифатила средба со новинарите, пишува „Телма“.

Таа првин имала состанок, а потоа од нејзината канецларија излегле координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме Велковски.

Не сакале да коментираат ништо, а од кабинетот на Ременски известиле дека не може да ги прими новинарите, ниту на разговор ниту пак ќе даде изјава.

Ременски е осомничена во проширената истрага за Рекетот откако обвинителството објави официјално дека гони и функционер за вмешаност во скнадлот со пари на Меѓународниот сојуз.

Ременски инаку имаше и фукција почесен претседател на Меѓуанродниот Сојуз кој го води првоосомничениот за рекетот Бојан Јовановски Боки 13.

Таа е една од двајцата пратеници на СДСМ кои беа на распит како сведоци во обвинителството.

Сега таа веќе е осомничена. Партискиот претседател и премиер Зоран Заев првично најајвува санкции и партиско бркање за сите функционери кои ќе бидат опфатени со рекет.

Коронавирус