четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 87
home Вести

Река: Со партизирано судство и непотизам, датум за преговори за ЕУ нема

Река: Со партизирано судство и непотизам, датум за преговори за ЕУ нема

Блерим Река, кандидат за претседател на Република Македонија вчера гостуваше на 1ТВ каде што говореше дека овие две години нема независно судство, имам непотизам и со овие нешта не може Македонија да добие датум за преговори.

-Нели викаме ние дека многу сме подготвени да добиеме датум за почеток на преговори, а јас ве прашувам можеме ли да добиеме датум со политизирано судство, со непотизирана јавна администрација, со неизвесно СЈО, со корумпирано и ако сакате не само судство туку и државните инструменти, посочи Река при што дури и додаде дека со вакви нешта во Брисел не се оди.

Река рече дека ова што го прават дека се е глатко и се е добро, не е точно, бидејќи без 5-те елементи што ги бара ЕУ, а посебно двете поглавја 23 и 24 се независно судство и владеење на правото, нема преговори.

Коронавирус