вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 25
home Вести

Регистрирани се нови 509 случаи на корона вирус, починаа уште 9 лица

Регистрирани се нови 509 случаи на корона вирус, починаа уште 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 285, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 24, Велес – 16, Тетово – 11, Битола и Крива Паланка – по 10, Струга и Гевгелија – по 9, Куманово и Неготино – по 8, Кочани и Крушево – по 7, Гостивар и Штип – по 6, Ресен, Делчево и Берово – по 4, Пробиштип, Кратово и Богданци – по 3, Свети Николе и Валандово – по 2, Струмица и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти од: Скопје – 198 , Куманово – 20, Прилеп – 18, Кавадарци – 17, Тетово – 14, Гевгелија – 11, Велес и Струмица – по 10, Гостивар – 8, Неготино – 6, Крива Паланка – 5, Радовиш, Берово и Дојран – по 4, Штип, Ресен и Виница – по 3, Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово – по 2, Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.813 тестови преку: ИЈЗ-364, ЦЈЗ Скопје-69, Авицена-284, Биотек-235, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Систина-229, Лаор–163, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-80, Ремедика-35, ИБЗД Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1113, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 43695, активни 3018
Куманово 5462, активни 196
Тетово 5356, активни 225
Прилеп 5153, активни 492
Гостивар 3737, активни 116
Штип 3613, активни 98
Битола 3376, активни 146
Велес 3374, активни 218
Охрид 3158, активни 405
Кавадарци 3158, активни 466
Струмица 2661, активни 147
Струга 2367, активни 164
Кочани 1792, активни 51
Кичево 1759, активни 61
Гевгелија 1138, активни 128
Неготино 1129, активни 131
Свети Николе 1102, активни 21
Ресен 799, активни 69
Дебар 788, активни 43
Крива Паланка 796, активни 57
Радовиш 744,активни 34
Делчево 727, активни 190
Берово 638, активни 27
Пробиштип 533, активни 23
Виница 512, активни 20
Валандово 353, активни 20
Кратово 269, активни 33
Демир Хисар 260, активни 12
Крушево 260, активни 55
Македонски Брод 252, активни 7
Богданци 249, активни 23
Демир Капија 235, активни 28
Македонска Каменица 193, активни 4
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 5, информираат од МЗ.

Коронавирус