недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 39
home Вести

Регистрирани нови 87 случаи со коронавирус во Македонија, починаа пет пациенти

Регистрирани нови 87 случаи со коронавирус во Македонија, починаа пет пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-34, Куманово-13, Тетово-8, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-20, Струмица-2, Берово-1, Кичево-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент од: Скопје-35, Куманово-1, Штип-4, Тетово-1, Гостивар-1, Пробиштип-2, Кратово-1, Свети Николе-6.

Починати се пет пациенти, три пациенти од Скопје (49г., 74г. и 72г.), пациентка од Струга (53г.), и пациентка од Берово (57г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12739, бројката на оздравени пациенти е 9174, на починати е 544, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3021. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 5407, активни 1003
• Куманово 1264, активни 273
• Дебар 226, активни 67
• Штип 1043, активни 272
• Прилеп 358, активни 37
• Тетово 1137, активни 159
• Струга 521, активни 186
• Велес 243, активни 28
• Битола 184, активни 76
• Охрид 306, активни 79
• Кавадарци 152, активни 110
• Гостивар 645, активни 285
• Гевгелија 28, активни 10 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
• Струмица 51, активни 22
• Крива Паланка 28, активни 5
• Радовиш 38, активни 10
• Крушево 16, активни 2
• Кочани 128, активни 34
• Пробиштип 69, активни 17
• Демир Хисар 53, активни 32
• Македонски Брод 65, активни 49
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 14, активни 8
• Валандово 8, активни 2
• Виница 46, активни 41
• Делчево 8, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 2
• Свети Николе 258, активни 60
• Кичево 239, активни 127
• Ресен 146, активни 9
• Неготино 35, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1156 теста се преку: ИЈЗ-560, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-168, Биотек-149, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -191, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-7, ГАК-10. Досега во земјата се направени вкупно 126284 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациент, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 7 деца позитивни на вирусот, и еден пациент суспектен на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 78 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се хоспитализирани 40 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 142
• Аеродром – 124
• Бутел – 66
• Гази Баба – 126
• Центар – 90
• Карпош – 102
• Сарај – 36
• Кисела Вода – 78
• Ѓорче Петров – 69
• Студеничани – 31
• Шуто Оризари – 63
• Арачиново – 18
• Илинден – 14
• Петровец – 7
• Чучер Сандево – 9
• Сопиште – 12
• Зелениково – 5
• Странец – 3
• Нераспределен – 8

Најнови вести