петок, 30. септември 2022. Вести денес: 71
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Вести

Регионалните медиуми „вријат“ по влегувањето на пратениците со корона во Собранието: „Дојдоа со автомобили и облечени во скафандери“

Пратениците Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ и Мирослав Богдановски од ДОМ освен што го навлекоа гневот во македонската јавност, но и сторија кривично дело по член 206 од КЗ, а за истото не им важи пратеничкиот имунитет, тие станаа топ тема и во соседните медиуми.
Регионалните медиуми „вријат“ по влегувањето на пратениците со корона во Собранието: „Дојдоа со автомобили и облечени во скафандери“

Освен во Македонија, буквално и регионот е гневен по скандалозното влегување на двајцата пратеници од власта во македонското собрание за да може да го одржат и така климавото мнозинство на СДСМ во законодавниот дом.

Пратениците Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ и Мирослав Богдановски од ДОМ освен што го навлекоа гневот во македонската јавност, но и сторија кривично дело по член 206 од КЗ, а за истото не им важи пратеничкиот имунитет, тие станаа топ тема и во соседните медиуми.

Имено вчера веста за нивното неодговорно однесување го пренесоа и едни од најпознатите медиуми во соседна Србија.

Танјуг пишува дека во Северна Македонија заразени пратеници гласале во скафандери, додека РТС пишуваат дека во Македонија гласале пратеници со корона, а Мицкоски потенцирал дека тоа е тероризам.

Врста не остана не забележана и во бугарските медиуми, па така бугарскиот портал НОВА ја пренесе снимката од пратеничката која со ковид пристигнува во собранието.

Веста за влегувањето во собранието од страна на пратениците беше пренесено и во неколку странски медиуми.

Коронавирус