среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 5
home Вести

Регионалните медиуми пишуваат за појавата на антракс во Македонија (ФОТО)

Регионалните медиуми пишуваат за појавата на антракс во Македонија (ФОТО)

Медиумите од земјите од регионот известуваат за појавата на заразната болест антракс во Македонија.

Имено, болеста антракс е потврдена кај угината овца во селото Долно Строгомиште во кичевско, случај за кој властите две недели криеле од македонската јавност, а веста беше обелоденета од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, наместо од надлежните.

Откако опозицијата го обелодени овој скандалозен случај, за прв се јавија надлежните институции кои ја потврдија информацијата. Од Министерството за здравство и Агенцијата за храна и ветеринарство информираа дека нема заразени граѓани и дека преземени се сите превентивни мерки.

 

Но се уште не е соопштено дали оваа болест е појавена и на други одгледувалишта на животни и зошто сите надлежни институции две недели молчеа за појава на ваква сериозна и заразна болест.

Коронавирус