петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 31
home Вести

Референдумот пред пропаѓање: Од власта во очај се јавуваат по членови на ВМРО-ДПМНЕ и лажно се претставуваат (СКАНДАЛОЗНО АУДИО)

Референдумот пред пропаѓање: Од власта во очај се јавуваат по членови на ВМРО-ДПМНЕ и лажно се претставуваат (СКАНДАЛОЗНО АУДИО)

Власта очајна бидејќи излезноста на референдумот е многу мала, започна да се јавува по граѓаните и ги повикува во име на ВМРО-ДПМНЕ да излезат на референдумот и да гласаат против.

До редакцијата на Лидер стигна аудио од разговор помеѓу девојка која лажно се претставува дека е од ВМРО-ДПМНЕ и граѓанин.

Во снимката девојката го повикува граѓаниниот да излезе и да гласа против на референдумот, наводно така и кажале од партијата.

Инаку, ова претставува кршење на изборниот молк, агитирање со лажно претставување, што е кривично дело. Коментарите се дека Заев ги тера членовите на својата партија на кривично дело во очај поради малата излезност на референдумот.

Локални избори 2021