вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 29
home Вести

Разобличена уште една лага на министерот Филипче, доктор Грозданова потврди: Вакцината на Фајзер мора да се регистрира

Разобличена уште една лага на министерот Филипче, доктор Грозданова потврди: Вакцината на Фајзер мора да се регистрира

Доктор Александра Грозданова, претседателка на Комитетот за имунизација вечера во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, разобличи уште една лага на министерот за здравство Венко Филипче.

Имено, откако српската премиерка Ана Брнабиќ во гостување на српската телевизија Хепи рече дека вакцината на Фајзер не е регистрирана и нема план за вакцинација Република Македонија, министерот Филипче изјави дека не треба регистрација на вакцината во нашата земја како и дека не постои законска пречка за примена на вакцините против КОВИД 19 од Фајзер, за денеска докторката Грозданова да го потврди она што Брнабиќ претходно го изјави.

Таа вели дека сакале да ја регистрираат вакцината на Фазјер, но дека производителот постави неколку критериуми кои што морале да се адаптираат.

-Ние сакавме да ја регистрираме вакцината на Фајзер, но од друга страна производителот поставува некои критериуми, законодавни, односно регулаторни барања кои што вие мора да ги адаптирате и тој процес на регистрација на лековите навистина е еден многу јасно дефиниран со законски регулативи процес, рече Грозданова.

ЕУРО 2020

Македонија