среда, 22. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Расте бројот на активни случаи: Проверете колку ваши сограѓани се заразени со коронавирус

Расте бројот на активни случаи: Проверете колку ваши сограѓани се заразени со коронавирус

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 156.506 бројката на оздравени пациенти е 150.399, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 613.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)

Скопје 68930, Активни 184
Куманово 8959, Активни 67
Прилеп 8340, Активни 11
Тетово 7496, Активни 177
Битола 6335, Активни 25
Велес 5479, Активни 3
Гостивар 5237, Активни 47
Кавадарци 5160, Активни 4
Охрид 5030, Активни 9
Штип 4966, Активни 3
Струмица 4144, Активни 16
Струга 2988, Активни 5
Кочани 2799, Активни 5
Кичево 2618, Активни 15
Гевгелија 2197, Активни 2
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1164, Активни 3
Берово 1035, Активни 3
Делчево 974, Активни 1
Дебар 965, Активни 21
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 7
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 271, Активни 2
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0.

Коронавирус