четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 71
home Вести

Расте бројот на активни случаи, еве колку македонски граѓани се заразени со коронавирус

Расте бројот на активни случаи, еве колку македонски граѓани се заразени со коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 1.375.566 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а бројот на активни случаи изнесува 6.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88111, Активни 3258

Куманово 12217, Активни 445

Тетово 10992, Активни 127

Прилеп 9427, Активни 256

Гостивар 8000, Активни 23

Битола 7402, Активни 231

Велес 6760, Активни 332

Кавадарци 6249, Активни 220

Охрид 6150, Активни 199

Штип 6122, Активни 207

Струмица 5905, Активни 134

Кичево 4089, Активни 69

Струга 3839, Активни 43

Кочани 3546, Активни 177

Гевгелија 2546, Активни 82

Неготино 2377, Активни 45

Свети Николе 2003, Активни 82

Крива Паланка 1621, Активни 137

Радовиш 1590, Активни 46

Ресен 1585, Активни 43

Дебар 1453, Активни 3

Берово 1237, Активни 25

Делчево 1158, Активни 38

Виница 1086, Активни 35

Пробиштип 1007, Активни 60

Валандово 852, Активни 24

Кратово 642, Активни 31

Богданци 584, Активни 25

Крушево 547, Активни 14

Демир Хисар 483, Активни 34

Македонски Брод 477, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 357, Активни 41

Пехчево 320, Активни 4

Дојран 148, Активни 6

 

Коронавирус