вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 193
home Вести

Расправата за новиот закон за ЈО почна со пауза поради поднесени над 40 амандмани

Расправата за новиот закон за ЈО почна со пауза поради поднесени над 40 амандмани

Артан Груби, претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, денеска ја отвори седницата на која ќе се расправа по Предлог-законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство. Тој соопшти дека се поднесени повеќе од 40 амандмани на Предлог-законот, од кои околу 20 од ВМРО-ДПМНЕ, 16 од СДСМ и коалицијата, 10 од ДУИ и три од пратеничката Сурија Рашити.

Веднаш по отворањето на седницата, Груби даде пауза за членовите на Комисијата да можат да ги разгледаат амандманите. Најави дека расправата во Комисијата за европски прашања за Предлог-законот за јавно обвинителство може да трае најмногу два работни дена.

Најнови вести

Локални избори 2021