вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 125
home Вести

Рашковски останува во домашен притвор

Рашковски останува во домашен притвор

Врховниот суд ги одби како неосновани жалбите на поранешниот генерален секретар на владата за укинување на неговиот домашен притвор.

За поранешниот генерален секретар на владата, а сега осомничен за злупотреба на службената положба и финансиски малверзации Рашковски сеуште нема обвиненија, а се водат истраги за набавки на софвтери кои самиот ги заштитил како сопствени иновации а потоа како генерален секретар на владата склучил договор со фирмата инвока за да ги набави. Едниот софтвер е за систем за сообраќајни прекршоци за потребите на МВР иако министерството тоа не го побарало, а вториот софтвер бил наменет за електронско гласање. Двете зделки се во висина од околу 200 илјади евра. Рашковски е осомничен и дека од хонорарец во неговиот кабинет добивал по 300 евра месечно.

Коронавирус