четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Рашковски нуди половина милион евра за да излезе од Шутка

Рашковски нуди половина милион евра за да излезе од Шутка

Поранешниот Генерален секретар на Владата, Драги Рашковски нуди половина милион евра гаранција за да излезе од притвор, објави 360 степени.

Според нив, вишото јавно обвинителство, дало позитивно мислење Рашковски да ја напушти Шутка, а конечна одлука треба да донесе Апелациониот суд. Рашковски зад решетки е од 21–ви април.

Осомничен е за набавка на софтвери деодека беше ген сек на Владата, а според обвинителството за организиран криминал и корупција, преку јавните набаки кои тој ги спровел направена е штета врз буџетот од околу 180 илјади евра.

Најнови вести

Коронавирус