среда, 4. август 2021. Вести денес: 106
Вонредна вест

ГОЛЕМ РАСТ: 164 новозаболени од коронавирус, починаа три лица

home Вести

Рафајловски: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ е стабилна, а СДСМ нуди нешто што не може да исполни

Рафајловски: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ е стабилна, а СДСМ нуди нешто што не може да исполни

„Оној пораз кој што треба да го доживееме во наредните години не можат да се остварат поголем дел од мерките што се замислени. И тоа таа разлика е драматична за жал поголема во СДСМ и нивната програма, во ВМРО таму е постабилна, морам да кажам, нека се лутат кој како сакаат, не зафаќам страна“, нагласи Горан Рафајловски утринава во една од утринските програми.

Рафајловски додаде дека програмата на ВМРО-ДПМНЕ е многу постабилна во делот на желбите и можностите, дури предвидувањата дека оваа година ќе се оди со -5% БДП, а ќе порасне помеѓу 4% и 5% БДП за еден мандат што звучи реално.

Од друга страна СДСМ има ветувања доколку се погледне растот на Буџетот и останатите параметри не можат да се исполнат.

СДСМ не може да зголеми пензија до толку или пак плата кога се знае колкав буџет има Македонија и со каква криза се соочува.

Коронавирус