петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Вести

Првите денови од Новата година ни носат неочекувани температури – еве какво ќе биде времето во следните денови

Првите денови од Новата година ни носат неочекувани температури – еве какво ќе биде времето во следните денови

Во следните денови ќе се задржи стабилно и релативно топло време со појава на утринска магла по одделни котлини, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималните температури ќе се движат од минус 3 до 5 степени, додека максималните ќе бидат во интервал од 9 до 16 степени.

Во Скопје ќе преовладува сончево време со мала, а попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурите ќе бидат во интервал до 13 степени.

До крајот на денот не очекува сончево време со мала до умерена локална облачност. Попладне се очекува зголемување на облачноста, особено во североисточните делови. Ќе дува слаб до умерен, а попладне на места вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Максималните температури ќе бидат во интервал од 10 до 19 степени.

Коронавирус