среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Провокации од РТС: Вселенската патријаршија ја призна „северномакедонската“ црква за канонска

Провокации од РТС: Вселенската патријаршија ја призна „северномакедонската“ црква за канонска

Српската државна телевизија РТС не ја прифати добро одлуката на Вселенската патријаршија да ја признае македонската црква под името Охридска архиепископија за канонска црква.

РТС објави текст со наслов „Вселенската патријаршија ја призна „северномакедонската“ црква за канонска“. Во текстот се пренесува дека медиумите во Скопје пишуваат за оваа одлука на Вселенската патријаршија и цело време се користи терминот „северномакедонска“ црква.

Понатаму во текстот се цитира соопштението на Вселенската патријаршија.

Коронавирус