вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Протести против загадувањето и депонијата Вардариште (ВИДЕО)

Протести против загадувањето и депонијата Вардариште (ВИДЕО)

Граѓани од скопско Маџари попладнево организираа протест против долгогодишната незаинтересираност на градските и општинските за власти за решавање на основните проблеми во нивната населба.

Ова се нивните барања:

– Затворање на претоварната станица во Вардариште.

– Затворање на сите пристапни патишта кои водат до депонијата.

– Дислокација на “Бувљак пазар”.

– Депортација на граѓаните без документи, кои што секојдневно носат и палат ѓубре на депонијата (која што официјално е затворена).

– 24 часовна контрола од страна на МВР на рампата во Маџари.

– Контрола на работењето на отпадите.

Коронавирус