понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 112
home Вести

Протест против промена на името пред МНР

Протест против промена на името пред МНР

Средбите на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас започнаа со протести.

Пред МНР, додека трае средбата со македонскиот министер за надворешни Никола Димитров група граѓани се собраа за да го изразат своето незадоволство од преговорите и да порачаат дека се против промена на името.

Пораките од натписите гласат “Македонија на Македонците”, “Стоп за дискриминацијата”, “Стоп за преговорите”, “Стоп за холокаустот врз Македонците” итн.

Протестот е во организација на неколку патриотски здруженија.

Коронавирус