понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Протест пред Владата против Законот за употреба на јазиците

Протест пред Владата против Законот за употреба на јазиците

Пред Владата на РМ денеска се одржа протест против Законот за употреба на јазиците, што македонското Собрание го донесе на 14-ти март.

Присутните граѓани се собраа да го искажат својот револт против овој закон и му порачаа на претседателот Иванов да не го потпишува указот, за, како што рекоа, да не се воведе „двојазичност во Македонија“.

Вчера имаше протести и низ неколку градови низ Македонија, главно пред домовите на пратеници од СДСМ кои гласаа за законот за употреба јазиците.

Најнови вести