вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 95
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Пропагандната машинерија на власта повикува за убиство на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски (ФОТО)

Пропагандната машинерија на власта повикува за убиство на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски (ФОТО)

„Кил Миц

Можеби е најдобро Мицкоски да се убие за секој случај: ако ги изневери вмроните, тоа ќе биде од корист за партијата, ако не ги изневери, тоа ќе биде од полза за Македонија!“

Овие зборови на омраза и повик за ликвидација на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, доаѓаат од еден од најгласните поддржувачи на СДСМ, поранешниот новинар Бранко Тричковски.

Тричковски, кој се смета за гласот на СДСМ и власта на Заев, ниту досега не се воздржувал да упати јавни закани и повици за ликвидација на членови, симпатизери и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, но обвинителството, нуту Јавното ниту Специјалното, не собрале храброст да отворат случај по допрен глас.

Дали после ова ќе ОЈО ќе отвори случај за јавните закани и повици за ликводација на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски или Бранко Тричковски спаѓа во групата гласноговорници на власта кои се над законот?