среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 78
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Промоција на новиот портал за отворени податоци на МИОА

Промоција на новиот портал за отворени податоци на МИОА

Во Владата денеска ќе биде промовиран новиот портал за отворени податоци што го изработи Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА).

Порталот, како што наведува владината прес-служба, е изготвен согласно заложбите за транспарентност во работењето на сите институции.

На промоцијата ќе се обратат министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски, амбасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј, Љупчо Вангелски од Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии и Неда Малеска од Центарот за управување со промени.

Покрај промоцијата на порталот и податочните сетови објавени од институциите, на настанот ќе се претстават и придобивките од отворањето на податоците за граѓаните, бизнис заедницата, медиумите и граѓанскиот сектор.

МИА