вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 172
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Променливо време во текот на целиот викенд

Променливо време во текот на целиот викенд

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево време со умерена облачност. Од претпладне, особено на запад, ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ретки грмежи. Попладне повремен дожд ќе има и понекаде на северот и североистокот, а до крајот на денот врнежите ќе престанат.

Ќе дува умерен северен ветер, особено долж Повардарието. Утринските температури ќе се движат од 9 до 19 степени, а максималните од 26 до 33 степени.

Во Скопје слично време со услови за повремен дожд претпладне. Попладне краткотрајно ќе има поинтензивен ветер, а облачноста до крајот на денот ќе се намалува. Температурата ќе се движи од 14 до 28 степени.

Од недела следува период на претежно суво време со засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Температурата ќе биде малку пониска во однос на денес, но ќе се задржи релативно топло со посвежи утра.