сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 94
home Вести

Промена во преговорите- поблиску до Северна Македонија

Промена во преговорите- поблиску до Северна Македонија

Се уште нема конечно решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се одлучни да продолжат да работат се додека не се пронајде,  ова денеска го изјави кусо во Њујорк медијаторот на Обединетите нации во преговорите меѓу двете земји Метју Нимиц, по разговорите со шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Се чини дека неодамнешниот предлог Северна Македонија се врати на маса, откако претходно беше отфрлено од страна на Грција, ова попладнево го пишувааат повеќето грчки медиуми.

Сепак според нивните владини извори се тргува со четири имиња, додека други владини извори велат дека најчест предлог е Северна Македонија, други велат дека се разговара помеѓу Нова Македонија, додека предлогот Вардарска Македонија е целосно отфрлен од преговорите.

Но она што е познато е дека грчката Влада инсистира на „ерга омнес“ (име за целосна употреба) и бара да се направат потребните уставни промени.

Коронавирус