сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Професорот Апасиев му се заканува со затвор на премиерот Заев

Пред денешната средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Давос, Швајцарија, Апасиев цитира законска основа за кривично гонење на претседателот на владата.
Професорот Апасиев му се заканува со затвор на премиерот Заев

Професорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ и член на раководството на партијата Левица го предупредува премиерот Заев дека може да се соочи зо затворска казна од 5 години ако ја доведе Македонија во позиција на потчинетост во однос на Грција.

Пред денешната средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Давос, Швајцарија, Апасиев цитира законска основа за кривично гонење на претседателот на владата.

-Во очи на денешната средба Заев-Ципрас во Давос, да се потсетиме на член 308 од Кривичниот законик:
„Граѓанин на РМ кој ќе ја доведе Република Македонија во положба на ПОТЧИНЕТОСТ или зависност спрема некоја друга држава, ќе се казни со затвор најмалку пет години“ ;)”, пишува тој.

Апасиев кој во 2009-та година заедно со професорот Шкариќ и група студенти беше коавтор на книга која ги објаснува правните и политичките аспекти на спорот за името.

Апасиев со своите предупредувања алудира на можноста премиерот Заев да постигне штетен договор за името со Грција и така да создаде основа за кривично гонење.

 

Коронавирус