петок, 9. декември 2022. Вести денес: 184
home Вести

Професорите контра Заев: Бурни реакции по најавата на премиерот за промена на уставното име

„НЕ ВО МОЕ ИМЕ! Ни Горна ни Долна, ни Северна ни Јужна! Само РЕПУБИЛКА МАКЕДОНИЈА! Стратегијата кажува дека Македонија нема шанси за влез во наредните 10-тина години, а ни перспективите на ЕУ не се сјајни’’, пишува Ванковска.
Професорите контра Заев: Бурни реакции по најавата на премиерот за промена на уставното име

Не стивнуваат реакциите по најавата на Зоран Заев за прифаќање на географска одредница во уставното име на државата.

Професорите Димитар Апасиев и Билјана Ванковска први бурно реагираа на социјалните мрежи.

Професорот Димитар Апасиев и член на президиумот на политичката партија Левица, запраша кој тоа е подготвен? Наведувајќи ги иронично Заев, Анѓушев, Шеќеринска и соросовата пропаганда.

Тој во својот Фејсбук пост вели ,,Кои тоа сте ,,ПОДГОТВЕНИ’’ бе? Ти, Кочо, Рада и Сорос-пропагандата!?’’ употребувајќи го хаштагот и  повикувајќи се на правото на самоопределување.

 

Професорката Билјана Ванковска исто така го искажа противењето на промената на уставното име на државата. Таа на својот Фејсбук профил го сподели постот на Димитар Апасиев и коментираше:

„НЕ ВО МОЕ ИМЕ! Ни Горна ни Долна, ни Северна ни Јужна! Само РЕПУБИЛКА МАКЕДОНИЈА! Стратегијата кажува дека Македонија нема шанси за влез во наредните 10-тина години, а ни перспективите на ЕУ не се сјајни’’, пишува Ванковска.

Имено јавноста бурно реагираше на денешната изјава на Заев во која тој изјави дека е прифатлива географска одредница за името на нашата држава, со цел решавање на спорот за името. Иако јавноста беше изненадена од изјавата на Заев за познавачите кои ја следат политичката состојба во државата ова не беше неочекувано.

Во континуитет експертите предупредуваа дека преку координирана медиумска кампања од страна на медиумите контролирани од СДСМ, контролирана од центарот за комуникации на СДСМ, јавноста во Македонија беше припремана за решение на спорот, штетно по македонските национални интереси.

Најнови вести

Qatar 2022