петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 208
home Вести

Продуцентот Георгиев до Владата: Македонија е најзагадена земја во светот, ве молам исчистете го воздухот

Продуцентот Георгиев до Владата: Македонија е најзагадена земја во светот, ве молам исчистете го воздухот

Македонскиот филм „Медена земја“ победи во конкуренција за документарци од целиот свет на американскиот фестивал „Санденс“. При примањето на Главната награда од жирито на затворањето на фестивалот изутринава во Парк Сити, Јута, продуцентот Атанас Георгиев и порача на Владата во Македонија да го реши проблемот со аерозагадувањето.

-Нашата мала земја е многу загадена. Сакаме да испратиме порака до македонските граѓани и до Владата: Ве молиме ичистите го воздухот во нашата земја, најзагадената земја во светот, ве молам сторете го тоа – повика тој.

Коронавирус