вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 150
home Вести

Притвор за соседот што извршил полов напад врз дете кое не наполнило 14 години

Притвор за соседот што извршил полов напад врз дете кое не наполнило 14 години

Постапувајќи по кривичната пријава од МВР-НК КР Делчево, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице поради постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело “Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години” од чл. 188 ст. 1 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителството.

-Осомничениот на возраст од 46 години, на ден 16.03.2018 г. околу 20,00 часот дошол во посета на своите соседи, во време кога родителите не биле присутни во домот. Искористувајќи го претходното познанство и соседски однос со семејството, како и момент кога девојчето останало само со него во просторијата, осомничениот со намера да ги задоволи своите полови страсти, извршил полово дејствие над оштетеното девојче заканувајќи ѝ се да не кажува за настанот. Надлежниот обвинител до Судијата на претходна постапка при Основен суд Кочани поднесе предлог за определување на мерка притвор против осомничениот​, имајќи ја предвид тежината на стореното кривично дело за кое е пропишана казна затвор од најмалку 12 години, соопштуваат од ОЈО.

Воедно надлежниот јавен обвинител оцени дека постојат околности што укажуваат на опасност од бегство на осомниченото лице, како и особени околности што укажуваат дека осомничениот со влијание врз сведоците и вештаците ќе ја попречува кривичната постапка.

Судијата го прифати предлогот и донесе Решение за определување на мерката притвор во траење од 30 дена.