петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 150
home Вести

Пристигнуваат 2000 вакцини од Кина

Пристигнуваат 2000 вакцини од Кина
МИА

Пратка од 2000 вакцини од Кина пристигнуваат денеска, најави министерот за здравство Венко Филипче.

Соопшти дека пратката е пристигната на аеродромот во Софија и оти веќе е организиран транспортот кон нашата земја.

Станува збор, како што појаси, за пратка од Кина иницирана од почетокот на февруари од страна на нашиот амбасадор во Обединетите Емирати.

Филипче соопшти дека денеска на состанок на Кризниот штаб како предлог е прифатено да се направи измена на Законот здравствена заштита со која на приватните болници да се ограничи висината на финансиски средства за време на кризата што се однесуваат на лекување на ковид пациенти. Ваквиот предлог утре ќе биде поднесен до Владата.

Најнови вести

Коронавирус