петок, 30. септември 2022. Вести денес: 118
home Вести

Пристигнаа вакцините од Србија со автомобил АУДИ А3- Филипче ги презеде од граничниот премин Табановце

Пристигнаа вакцините од Србија со автомобил АУДИ А3- Филипче ги презеде од граничниот премин Табановце

Министерот за здравство, Венко Филипче на граничниот премин „Табановце“ ја прими втората пратка од вкупно 8-те илјади дози вакцини на Фајзер, донација од Србија. Филипче заедно со неговиот српски колега Златибор Лончар лично ја претоварија пратката од автомобилот, со кој српските власти ги транспортирале вакцините до Табановце, во наше комбе.

Првата пратка од 4.680 дози вакцини Фајзер од Србија пристигна во нашата земја на 14 февруари. Со таа пратка кај нас официјално започна процесот на имунизација против Ковид-19.

Коронавирус