петок, 20. мај 2022. Вести денес: 125
home Вести

Пристигнаа таблите на Северна Македонија, првата ќе се постави на „Богородица“

Пристигнаа таблите на Северна Македонија, првата ќе се постави на „Богородица“

Како што беше најавено, промената на името прво ќе почне на граничните премини.

Таблата на која е испишано Северна Македонија веќе е на граничниот премин „Богородица“, но се уште не е поставена. Тоа најверојатно ќе биде направено утре.

Официјална Атина очекува уште утре Скопје да почне со исполнување на обврските за промена на името, пред се имињата на институциите, како и користење на новото име- ерга омнес.

Фото: 24Инфо

Коронавирус