сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 77
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Пристигна тимот германски форензичари, што ќе ја истражи трагедијата во болницата во Тетово

Пристигна тимот германски форензичари, што ќе ја истражи трагедијата во болницата во Тетово

Во земјава денеска пристигна тимот од германски форензичари , кои треба да ги истражат причините и околностите за пожарот во модуларната ковид болница во Тетово.

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба (BKA), кој пристигнa денеска, првично е составен од двајца крим-техничари/форензичари за истражување на пожари и двајца крим-техничари/форензичари за ласерско мерење на простории и фотографирање.

Германските експерти ќе работат заедно со крим-техничарите на МВР како поддршка на ОЈО при истрагата за утврдување на причините за пожарот во модуларната Ковид-19 болница.

Најнови вести

Коронавирус