среда, 8. декември 2021. Вести денес: 38
home Вести

ПРИСТИГНА СНЕГОТ: Во оваа туристичка дестинација во Македонија утрово вистинска зимска идила (ФОТО)

ПРИСТИГНА СНЕГОТ: Во оваа туристичка дестинација во Македонија утрово вистинска зимска идила (ФОТО)
ФОТО: АРХИВА

Времето денес изутрина е студено и ветровито.

Преку денот ќе биде облачно и ќе дува засилен северен ветер најизразен долж Повардарието и на поголемите височини. Во западните делови и на север на планините ќе има услови за појава на краткотраен снег, а понекаде во долините е можен слаб дожд, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура ќе биде во интервал од минус 5 до 3, а максималната ќе достигне од 4 до 11 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно и ќе дува засилен северен ветер. Во некои повисоки делови од регионот ќе има провејување на слаб снег. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне 6 степени.

Од недела времето повторно ќе биде стабилно, но со пониски утрински температури, кои во поголем дел од земјава ќе се спуштаат под минус 5 степени.

Инаку утрово снег има на високиот дел од Маврово, на планината Бистра, додека засега камерите не забележуваат снег на Попова Шапка.

Коронавирус