сабота, 19. јануари 2019. Вести денес: 20
home Вести

Примопредавање на должноста командант на полкот за Специјални операции при АРМ

Примопредавање на должноста командант на полкот за Специјални операции при АРМ

Командантот на пСО, бригадниот генерал Орце Јордев со Указ на претседателот на РМ Ѓорге Иванов е поставен за началник на штаб во Здружената оперативна команда. Денеска во касарната Илинден со воена свеченост должноста командант на пСО, од Јордев ќе ја прими бригадниот генерал Методи Хаџи Јанев.

На свеченоста, како што соопштија од АРМ, ќе присуствуваат министерката за одбрана Радмила Шекеринска, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, претставници од Министерството за одбрана и ГШ на АРМ, команданти на единици на АРМ и други гости.

Во периодот до 23 мај согласно Указите на  претседателот на Република Македонија ќе се реализираат и примопредавање на должности во ГШ на АРМ на местата заменик на НГШ на АРМ и директор на ГШ на АРМ, како и во Здружената оперативна команда на место командант на ЗОК и началник на штаб.