среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

„Приказна за еден Прибе!“

„Приказна за еден Прибе!“

Пред неколку години, не толку одамна, во нашава убава Македонија, дојде Рајнхард Прибе. Дојде, виде и победи, затоа што триумфално ни даде препораки за реформа на безбедносно разузнавачката заедница, кои покрај другото беа и „итни“, а воедно и „реформски приоритети“. Од итноста не видовме ништо, ама пак и од реформските приоритети немавме некој абер. Ниту беа реформски, затоа што беа козметички реформи и беа донесени заради кревање имиџ во јавноста и глумење загрижени државници, а ниту пак беа приоритети, затоа што процесот на реформа се раздолжи до непрепознатливост, а крајниот резултат беше „мртвороденче“, односно служба која беше компромитирана уште во своето основање, уште во самиот процес на „селекција“, со непочитување на законските одредби за тест за интегритет и полиграфски тест за новите вработени, но и со одврзани раце за нови вработувања (без и со конкурси) и можности за преземање од други државни органи, коментира на својата Фејсбук страница по вчерашната полициска акција во која за рекет беа уапсени припадници на АНБ универзитетскиот професор по одбрана и безбедностАлександар Нацев.

И додека го гледавме ова на почетокот, јас во многу мои настапи и колумни ги потенцирав овие неправилности, но ете денес, со апсењата на припадници токму на АНБ, добиваме потврда дека се што е кажано, е всушност точно!

А Прибе? Е сега можеме да кажеме дека Прибе дојде, виде, ама сепак изгуби!, пишува во својата објава Нацев.

Најнови вести

Коронавирус