недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 66
home Вести

Пријавил дека додека во владата на посета е Урсула Фон дер Лајен ќе биде активирана бомба, па настанал хаос во Скопје!

Пријавил дека додека во владата на посета е Урсула Фон дер Лајен ќе биде активирана бомба, па настанал хаос во Скопје!

Денеска (28.09.2021) во Скопје полициски службеници го приведоа И.М., кој во 10.32 часот во СВР Скопје телефонски пријавил дека при посетата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен ќе биде активирана експлозивна направа пред зградата на Владата.

Преземени се потребните мерки и активности и утврдено е дека пријавата е лажна. Лицето е приведено и задржано во полициска станивца по насоки на јавен обвинител, за натамошна постапка.

Лажната пријава не влијае на посетата на претседателката на ЕК и активностите продолжуваат по планираната агенда.

Локални избори 2021