петок, 29. јули 2022. Вести денес: 130
home Вести

Преведувач од Македонија: Добив понува од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија: Добив понува од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик.

„Кој е тој јазик, знае ли некој? Јас не знам за таков јазик Проектот е инаку од ЕУ“, пишува преведувачот кој дополнително сподели и дека реагирал и ги објави деталите за преводот.

Претходно, францускиот претседател Емануел Макрон во Брисел не’ нарече „Северномакедонци“, по што министерот Буjар Османи оцени дека Макрон направил ненамерна грешка.

Коронавирус