среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 200
home Вести

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Арлем Дезир се огласи за случајот со Митовски

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Арлем Дезир се огласи за случајот со Митовски

Канцеларијата на претставникот за слобода на медиумите на ОБСЕ, Арлем Дезир, се огласи на Твитер за случајот со уредникот на порталот Инфомакс, Александар Митовски и напиша дека истиот внимателно се следи.

Инаку, колеги новинари денеска се собраа на протест како поддршка за новинарот на „Инфомакс“, Александар Митовски.

Против него е поднесено обвинение за објавување на материјали за случајот „Рекет“.

Мотото на пpoтестот беше: На новинарскиот збор одговорете со збор, а не со апceња и пpoгони!

Протестот кој денеска се одржа во организација на Македонската асоцијација на новинарите (МАН) следува по се поголемиот и cилен политички пpитиcoк врз новинарите и медиумите, што власта го спроведува преку пpaвосудниот систем.

Локални избори 2021