среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Претседателот на Собранието ги игнорира предлог законите на АА и се обидува да и го одземе правото на збор на опозицијата

Претседателот на Собранието ги игнорира предлог законите на АА и се обидува да и го одземе правото на збор на опозицијата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната собраниска седница направи неколку последователни скандали. Првично на дневен ред не беа ставени два предлог-закони на Алијансата за Албанците, законот за основно и средно образование и законот за игри на среќа. Од друга страна, експресно ги опфати предлозите на мнозинството, кои беа поднесени многу подоцна од предлозите на АА.

Од таа причина, координаторката, Илире Даути побара процедурална интервенција при расправата за дневниот ред, но иако Правилникот го дава ова право на координаторот, Џафери не и даде збор, туку се обиде да и даде збор на министерката за труд и Социјална политика. Како што дозволува Правилникот, на говорницата излезе координаторот на АА и по реакцијата на пратениците од опозицијата, министерот го прекина говорот, а Џафери беше принуден да се предаде.

Ова не е прв пат, туку еден од најскандалозните случаи кога претседателот на Собранието се обидува да го задуши гласот на албанската опозиција.

Коронавирус