петок, 4. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Претседателот Иванов не е информиран за договорената рамка за името ниту за средбите Димитров-Коѕијас

Претседателот Иванов не е информиран за договорената рамка за името ниту за средбите Димитров-Коѕијас

До претседателот Иванов нема доставено информација за договорената рамка за надминување на спорот за името, на која вчера се повика министерот за надворешни работи Никола Димитров, велат од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија.

-До Кабинетот на Република Македонија нема доставено информација за договорената рамка за можно решение на разликата околу името, ниту информации за последните две средби на министрите за надворешни работи на Република Македонија и Република Грција, одржани во Брисел и во Њујорк. Кабинетот на Претседателот на Република Македонија не е информиран ниту за составот, ниту за работата на правните тимови од двете земји во Атина на текстот на билатералниот договор, велат од кабинетот на Иванов.

До претседателот, велат од неговиот кабинет, претходно не бил доставен ниту предложениот пакет за името Република Илинденска Македонија, иако шефот на државата побара да добие писмен документ за последниот тек на настаните поврзани со спорот за името.

Кабинетот на Претседателот во неколку наврати претходно побара до претседателот Иванов да бидат доставени документи поврзани со текот на разговорите,  вклучително и нацрт-текстот на билатералната спогодба за надминување на разликата околу името, доставен од Министерството за надворешни работи на Република Грција, оценувајќи дека се врши селективно информирање на македонскиот претседател.

-Очекувам барем основниот документ на кој се гради овој предлог, а тоа е првиот што го дала грчката страна, да го имаме на увид, за да знаеме за кои прашања воопшто се разговара. Јас досега сум бил принципиелен и останувам доследно да се придржувам на изградените ставови од претходните претседатели на Република Македонија, изјави претседателот Иванов пред 10 дена, по информативниот состанок на државно-политичкиот врв.

Најнови вести

Коронавирус