сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 78
home Вести

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

За едно лице, односно Јасна Мандиќ е побаран притвор, а за останатите само мерки на претпазливост.

Инаку, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција се пратеничката Фросина Ташевска Ременски, Јасна Мандиќ, заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, како и асистентката на Мандиќ.

Коронавирус