сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Претпладне сончево време, попладне дожд и грмежи

Претпладне сончево време, попладне дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерен облачност. Попладне ќе биде променливо облачно, главно во западните и јужните делови со повремен локален дожд и ретки грмежи.

Ќе дува умерен ветер од северен правец кој во северозападните делови повремено ќе се засилува.

Утринската температура ќе се движи од четири до 12, а дневната од 20 до 27 степени.

Во Скопје слично време со умерен повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 степени.

До утре времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови ќе има повремен локален дожд и појава на ретки грмежи. Ќе дува претежно умерен северен ветер кој во северните делови и долж Повардарието повремено ќе се засилува.

За време на викендот времето ќе биде претежно стабилно со пораст на дневните температури