петок, 17. септември 2021. Вести денес: 46
home Вести

Пренџов: Со Владата на СДСМ и ДУИ, 752 милиони евра отидоа во дупка за само 1 година

Пренџов: Со Владата на СДСМ и ДУИ, 752 милиони евра отидоа во дупка за само 1 година

Љупчо Пренџов од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ „За обнова на Македонија“ на денешната дебатата на собраниската седница истакна дека за една година, Владата на СДСМ и ДУИ ја чини Македонија 752 милиони евра.

-752 милиони евра, толку само за оваа година власта на ДУИ и СДСМ ја чини Република Македонија. За една година 752 милиони евра во дупка, во була. И немојте да ги манипилирате граѓаните дека враќате било какви кредити, бидејќи ова е со се вкалкулирано, рече Пренџов и додаде:

Одлична вест е дека 10 милијарди денари ќе имаме поголеми приходи, но доколку не ја знаеме втората ставка, дека на 10 милијарди денари повеќе приходи од планираното владата троши 21 милијарда и 270 милиони од тоа што го планирала, што претставува огромна дупка во буџетот.

Целиот говор на Пренџов погледнете го во продолжение.

Коронавирус