недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев го откажа учеството

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев го откажа учеството

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска во Виена органзира средба на премиерите на земјите од Запаен Балкан, на која ќе присуствуваат и еврокомесарите за проширување и за дигитално општество, Јоханес Хан и Марија Габриел.

Според најавата од Кабинетот на Курц, на средбата ќе присуствуваат премиерите на Албанија, Еди Рама, на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, на Косово, Рамуш Харадинај, на Србија, Ана Брнабиќ и на Црна Гора, Душко Марковиќ.

Македонскиот премиер Зоран Заев го откажа учеството на средбата во Виена поради актуелните политички случувања во земјата.

На собирот ќе се разговара за европската перспектива на Западниот Балкан, за регионалната соработка и за билатералните односи.

Предвидено е Хан да направи краток осврт на актуелните регионални случувања, Габриел да говори за напорите за дигитализација во регионот и за договрот за роаминг, а Курц да ги претстави плановите на Австрија за до крајот на нејзиното претседавање со ЕУ, по што премиерите од западнобалканските земји ќе можат да ги изнесат своите ставови за посочените теми.

Коронавирус