среда, 3. март 2021. Вести денес: 46
home Вести

Преку ден топло, потоа кочан – Температурите низ Македонија

Преку ден топло, потоа кочан – Температурите низ Македонија

Под влијание на влажен бран од Медитеранот, утре и во среда ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Пообилни врнежи на повеќе места ќе има утре во вечерните и ноќните часови, а во среда повеќе врнежи се очекуваат во источните делови. На места ќе наврнат над 30 л/м2 дожд.

Ќе дува повремено засилен југоисточен ветер (над 60 км/час), кој особено ќе биде изразен вдолж Повардарието, како и на повисоките места и на планините, соопшти УХМР.

Минималната температура ќе биде девет, а максималната ќе достигне 20 степени.

Ова се моменталните температури во Македонија:

Коронавирус