петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 76
home Вести

Прекинато гласањето во Бутел, гласач на владејачка партија го фотографирал гласањето, полицијата го уапси

Прекинато гласањето во Бутел, гласач на владејачка партија го фотографирал гласањето, полицијата го уапси

Мал инцидент се случил денес на избирачкото место во Бутел, дознава 24 инфо.

Според овој медиум, гласач во избирачкото место број 2909 во ОУ „Живко Брајковски“ го фотографирал гласачкото ливче, по што гласањето било прекинато.

Гласачот е уапсен.

На сликаното гласачко ливче заокружен беше кандидатот на владејачката албанска партија.

Според Кривичниот законик, казната за вакви и слични дела поврзани со изборниот процес е затвор до три години.

Најнови вести

Коронавирус