четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 162
home Вести

Предупредување за силно невреме во регионот, вклучен портокалов метеоаларм- метеоролозите со вонредни најави

Предупредување за силно невреме во регионот, вклучен портокалов метеоаларм- метеоролозите со вонредни најави

Во Србија се задржува нестабилното време со честа појава на врнежи и грмежи, главно а северот и истокот од земјата и со количина на врнежи и над 20 метри кубни, со можност за краткотрајни временски непогоди.

-Наредните два часа на подрачјето на земјата се можни и врнежи од град, предупредуваат метеоролозите.

Во поедини делов од Белград веќе започнало невремето, а забележани се и грмежи.

Дува и слаб и умерен, јужен ветер.

Метеоролозите засега издале портокалов метеоаларм на подрачјето на Бачка и Баната, додека на територијата на цела Србија вклучен е жолт метеоаларм.

Коронавирус