среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 1
home Вести

Пратениците не успеаја да го изгласаат Законот за ЈО, Џафери го поништи гласањето

Пратениците не успеаја да го изгласаат Законот за ЈО, Џафери го поништи гласањето

Пратениците од мнозинството во Собранието не успеаја да го донесат предлог Законот за Јавно обвинителство.

Од присутните 113 пратеници, „За“ гласаа 74, а против „32“. За да се донесе овој Закон потребна е поддршка од две третини од пратениците.

По гласањето, претседателот на Собранието, Талат Џафери го поништи гласањето, поради тоа што рече дека не биле евидентирани гласовите на сите пратеници.

Коронавирус