сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со пароли, почна седницата за гласање на доверба на Владата (ФОТО)

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со пароли, почна седницата за гласање на доверба на Владата (ФОТО)

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другото, се наведува дека Владата предводена од СДСМ и ДУИ во изминатиот период покажала дека нема капацитет за водење на институциите кои се под извршната власт.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека во изминатите десет месеци владејачките партии заборавиле на предизборните партиски програми и ветувања кои ги дале пред граѓаните и не оствариле ниту еден единствен проект и реформа со кои ја барале довербата од граѓаните.

ФОТО: Република

Коронавирус