среда, 26. февруари 2020. Вести денес: 152
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Пратениците ќе одлучуваат дали да биде разрешена министерката Мизрахи

Пратениците ќе одлучуваат дали да биде разрешена министерката Мизрахи

Талат Џафери за денеска закажа седница за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Претходно, нејзино разрешување побара техничкиот премиер Оливер Спасовски, со образложение дека Мизрахи го крши Уставот со тоа што не го почитува уставното име и во јавноста.

Денеска ќе се расправа и за Законот за јавното обвинителство, откако вчерашната седница беше прекината.

Во недела во 12:00 часот треба да се гласа за одлуката за распуштање на Собранието.